Každému sa občas stane, že nemôže zaspať. Buď sa prehadzujete v posteli už tesne po tom, čo ste si do nej ľahli, alebo sa prebudíte niekedy nadránom a očami hypnotizujete budík, aby sa zastavil čas a vy ste nemuseli o dve hodiny vstávať bez spánku. Čo robiť preto, aby sa vám to nestávalo?
Pozor na insomniu
Hoci sa ťažké zaspávanie deje občas každému, problémom je, ak tento stav trvá veľmi dlho alebo sa často vracia. Môže totiž ísť o vážnu chorobu s názvom insomnia, ktorá vedie až k psychickým poruchám a poruchám vnímania či kognitívnych funkcií. Ak trpíte teda nespavosťou dlhodobo, je najlepšie vyhľadať odbornú pomoc.
Bylinky a kúpeľ
Určite ste už počuli o počítaní ovečiek (psychológovia radia, aby ste počítali odzadu alebo len nepárne čísla) a pohári mlieku s medom – a počuli ste aj o čarovnej moci byliniek? Či už v podobe čaju (odporúčajú sa bylinky ako harmanček, medovka, mučenka, šafran či ľubovník) alebo ako relaxačná vôňa v podobe olejčeka do aromalampy, napríklad z levandule, šalvie či rozmarínu. Pokojne si ich prihoďte aj do horúceho kúpeľa – ten je pred spaním ešte lepší, než čaj.
Zabudnite na raňajky v posteli
V posteli by sa mali robiť iba veci, ktoré patria do postele, čiže spánok a sex. Ak večer zle zaspávate, radšej vynechajte sledovanie televízie priamo z postele, štúdium či prácu. Rovnako sa v posteli neodporúča raňajkovať, aj keď to môže byť veľmi romantické. A ak ste už naozaj zúfalí, skúste vyliezť z postele a urobiť niečo, čo musíte, ale veľmi sa vám do toho nechce. Ak to samozrejme nie je vysávanie alebo iná činnosť, ktorá sa po desiatej hodine večer veľmi nehodí.