Všetky sviatky sú predovšetkým o rodine, oddychu a vychutnávaní si spoločných chvíľ. Avšak k tomuto všetkému sa akosi prirodzene zakaždým pripája aj jedlo. Veľké množstvo jedla. A niekedy sa takéto prejedanie môže stať aj nepríjemným. Ako uľaviť svojmu tráveniu bez toho, aby ste hneď siahli po tabletkách z lekárne?
Bylinky sú zázračné
Zázvor možno poznáte skôr ako prostriedok proti nachladnutiu, avšak čaj z neho nie je dobrý len na boľavé hrdlo, ale obsahuje aj látky podporujúce trávenie a stimulujúce svaly zažívacej sústavy. Pomôže vám dokonca aj pri nadúvaní. Ešte lepšie sú bylinkové čaje. Siahnuť by ste mali predovšetkým po šálke, ktorá obsahuje mätu, harmanček alebo fenikel. A ak máte po ruke, pridajte si do čaju aj trochu škorice. Pôsobí upokojujúco na žalúdočnú stenu, pomáha upokojiť žalúdok a má protizápalové a antibakteriálne účinky.
Rady starých mám
Možno ste už uvažovali o tom, prečo sa sóde bikarbóne hovorí aj jedlá sóda. Áno, dá sa naozaj priamo zjesť – respektíve úplne najlepšie je rozmiešať ju v pohári vody a vypiť. Ale to vám už možno vaša stará mama dávno na rýchlu úľavu od pocitu ťažkého žalúdka poradila. Prípadne vám niekedy núkala vývar, ten totiž tiež dokáže upokojiť a prečistiť črevá. A ak nepomôže ani ten, siahnite ešte po banáne či žuvačke. Banán napravuje poškodené trávenie, žuvanie žuvačky zasa podporuje pohyb v črevách, zvyšuje produkciu slín a tiež tak podporuje trávenie.
Pohyb je liek na všetko
Po dobrom jedle nás to obvykle láka na gauč. Ak sa však necháte zlákať, môžete urobiť osudovú chybu – obzvlášť, keď ste sa najedli viac, ako ste mali. Tým, že si ľahnete, sa totiž tlak na žalúdok ešte viac zvýši, a to môže viesť až k páleniu záhy. Najlepšie urobíte, ak sami seba prekonáte a vydáte sa aspoň na malú prechádzku. Napríklad je fajn urobiť počas sviatkov bežnú návštevu príbuzných pešo, namiesto toho, aby ste išli autom. Vaše trávenie sa vám za to určite poďakuje.