Možno ste jej podľahli aj vy. Kurzy otvorili už skoro v každom meste a asi neexistuje človek, ktorý by nikdy to slovo nepočul. Joga. Filozoficko-náboženský smer a meditačná prax a teória v jednom. Naozaj je pre naše telo taká prospešná, alebo ide iba o jeden z mnohých marketingových ťahov jej cvičiteľov?
Proti stuhnutiu a skráteniu
Ak trpíte bolesťami chrbtice, kĺbov či krku, asi ťažko nájdete cvičenie viac zamerané na tieto problémy. Navyše ma joga oproti iným druhom pohybu hneď viacero výhod: môžete ju cvičiť aj doma a aj s ochabnutým svalstvom. Naopak, ak máte poskracované či stuhnuté svaly, joga vám ich môže opäť ponaťahovať. Už krátku dobu po tom, čo ju začnete cvičiť, si uvedomíte, že dokážete urobiť pohyby, o ktorých sa vám donedávna ani nesnívalo.
Blahodárne účinky na dýchanie a trávenie
Cvičenie jogy výrazne vplýva aj na činnosť viacerých vnútorných orgánov. Napríklad normalizuje proces trávenia a podporuje pravidelné vyprázdňovanie. A keďže sú súčasťou jogy dychové cvičenia a správne dýchanie, je z toho zrejmé, že zlepšuje dýchanie ako také a vplýva na zvýšenie vitálnej kapacity pľúc. Vďaka nej sa naučíte predĺžiť nádych a výdych a tým lepšie okysličiť organizmus, s čím súvisí zlepšenie takmer každej telesnej aktivity.
Odbúranie stresu a nadbytočných kilogramov
Joga nie je štedrá len k fyzickému, ale aj k psychickému zdraviu. Odstraňuje totiž celkové napätie a stres, pomáha upokojovať myseľ a zlepšuje schopnosť tela využívať energiu. Môže tak pomôcť pri problémoch s nespavosťou či rôznymi psychickými ťažkosťami. Rovnako napomáha zvyšovať výkonnosť, kreativitu a koncentráciu. A aj odpoveď na obľúbenú otázku, či sa dá vďaka cvičeniu jogy schudnúť, je áno. Hoci sa cviky zdajú nenáročné, zdanie môže klamať. Práve joga môže pre vás predstavovať potrebnú dennú dávku pohybu. Stačí už len pridať zdravú stravu a vaša postava sa začne deň po dni vylepšovať.